Qofte e madhe me mish të grirë (e mbushur sipas dëshirës)

Receta qe po ju paraqesim me poshte, eshte nje alternative shume e shijshme e qofteve tradicionale dhe mbi te gjitha preferohet te gatuhet kur miqte shfaqen papritur ne dere, pa lajmeruar! Koha e pregatitjes dhe e pjekjes eshte vetem 1 ore, prandaj konsiderohet nje recete relativisht e shpejt.

Perberesit per 1 rolè

 • 500gr mish te grire viçi
 • 1 qepe te madhe
 • 2 veze
 • galete
 • majdanoz i grire holle
 • kripe
 • piper
 • mbushja sipas deshires

Fillimisht, grijme qepen ne mikser dhe ia shtojme mishit te grire bashke me vezet, kripen, piperin dhe majdanozin duke i perziere shume mire me dore. Ne kete faze masa rezulton pak e ujeshme, prandaj shtojme galete aq sa te perftojme nje perberje homogjene dhe kompakte (mund te nevojiten nga 5 deri ne 10 luge).

Ne tavolinen e punes, vendosim nje leter furre ne forme drejtkendore dhe shtrojme mbi te masen me mish te grire duke u munduar ti japim te njejten forme me lartesi rreth 2 cm. Ne mes vendosim mbushjen dhe me ndihmen e letres se furres e rrotullojme mishin duke formuar nje rolè, anet e se ciles i ngjisim mire me dore. E mbeshtjellim rolène me letren e furres dhe e vendosim ne tave me palosjen nga poshte. E çpojme ne disa vende me pirun ne menyre qe te mos çahet gjate pjekjes dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per 30-40 minuta.

E leme rreth 15 minuta ne temperature ambjenti ne menyre qe masa te lidhet, i heqim letren e mbeshtjelljes dhe e servirim te prere ne feta.

ALTERNATIVAT PER MBUSHJEN

çdo lloj djathi qe shkrin ne feta (jo mozzarella, pasi eshte teper i ujeshem) +

 • veze te ziera ne feta
 • feta proshute
 • feta patatesh te ziera/purè patatesh
 • spinaq te ziere
 • bizele te ziera

11 mendime mbi “Qofte e madhe me mish të grirë (e mbushur sipas dëshirës)

 1. UneGatuaj ju pergezoj per keto receta te shijshme qe keni postuar,me vlera ushqyese,te thjeshta dhe te shpejta ne gatim.Jam shume e kenaqur qe kam zbuluar site-in tuaj,me pelqen gatimi dhe ja ku ju gjeta juve.Faleminderit shume.

  Pëlqejeni

 2. Leter furre…behet fjale per letren alumin apo per ate letren e tejdukshme qe perdorim shpesh per te mos u ngjitur embelsirat gjate pjekjes.
  Kam dhe nje pyetje e cila nuk lidhet me kete recete por me receta te tjera: Ne familjen time nuk konsumohet fare alkool, as edhe ne masa te vogla. Ne disa prej recetave tuaja (dhe shume receta te tjera neper bote) perdoret shpesh vere e bardhe, e kuqe dhe shume lloje te tjera. Cfare do te ishte zvendesuesi me i mire per to??? Ju faleminderit!

  Pëlqejeni

  1. @Jonida, letra e furres eshte pikerisht ajo letra transparente qe perdoren per te mos u ngjitur embelsirat.
   Persa i perket pyetjes tjeter, mos u shqeteso nese nuk e konsumoni alkoolin! Gjate gatimit, alkooli i veres avullon 100% dhe mbetet vetem shija e saj. Per fat te keq, veren nuk mund ta zevendesosh me asgje tjeter joalkoolike.

   Pëlqejeni

Lini një Përgjigje te I paemër Anuloje përgjigjen

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.