Makarona me peshk ton

Makarona-me-peshk-ton

Makaronat me peshk ton, jane nje recete klasike e kuzhines italiane, teper te thjeshta ne pregatitje dhe me nje rezultat final spektakolar. Mund ti shijoni edhe te ftohte, do te jene akoma dhe me te mira!

Perberesit

 • 320gr makarona te shkurtra
 • 160-200gr peshk ton (2-3 kuti)
 • 400gr salce domatesh
 • 2 thelpinj hudhra
 • 2 fileto açuge (nese nuk ju pelqen, mund edhe ta eleminoni)
 • 1 luge te vogel kaperi
 • disa ullinj te zinj
 • pak spec te kuq djeges pluhur
 • majdanoz te grire
 • kripe
 • vaj ulliri

Ziejme makaronat ne uje me kripe per egzaktesisht kohen e treguar ne konfeksion nderkohe qe pregatisim salcen.

Kaverdisim ne vaj ulliri thelpinjte e hudhrave te grira shume holle bashke me filetot e açugeve, derisa keto te fundit te kene shkrire plotesisht. Shtojme pak spec te kuq djeges, peshkun ton te copetuar me dhembet e nje piruni dhe se fundi salcen e domateve duke i perziere mire.

E leme salcen te trashet per disa minuta dhe ne fund shtojme ullinjte e prere ne copa te vogla, kaperit dhe majdanozin e grire holle.

I kullojme makaronat tashme te ziera dhe i hedhim tek salca me peshk ton duke i perziere mire dhe duke i lene disa minuta ne menyre qe te marrin shije.

E sherbejme kete pjate te ngrohte sperkatur me pak majdanoz.

2 mendime mbi “Makarona me peshk ton

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.