Supë krem me rukola

Supe-krem-me-rukola-dhe-feta-djathi-parmixhano

Supa krem me rukola, eshte nje menyre shume e shijshme dhe e shendetshme per te filluar vaktet tuaja pasi eshte e lehte dhe mund te konsumohet si e ngrohte ashtu dhe e ftohte.

Perberesit

  • 250gr rukola
  • 1 patate mesatare
  • 1 qepe e vogel
  • 1 thelpi hudher
  • 700ml-1l leng perimesh (ose leng te pregatitur me koncentrate)
  • 200ml pana te fresket per kuzhine
  • 50gr feta djathi parmixhano
  • kripe
  • piper
  • pak vaj ulliri

Kaverdisim ne vaj ulliri qepen dhe hudhren te grira shume holle derisa te zbuten, shtojme lengun e perimeve, patatet e prera ne copeza te vogla (ne menyre qe te gatuhen sa me shpejt) dhe e leme te gjithe supen te zieje per rreth 15 minuta, apo derisa patatet te jene zbutur plotesisht.

Shtojme rukolen e lare duke hequr menjane ndonje gjethe per dekorim, panen e kuzhines dhe e cojme serisht ne vlim per disa sekonda. E kalojme te gjithe masen ne mikser derisa te formojme nje krem dhe e rregullojme me kripe dhe piper.

E sherbejme ne pjate te zbukuruar me fetat e djathit parmixhano dhe disa gjethe rukola.

Ne stinen e veres, kete supe mund te servirm edhe te ftohte duke shtuar mbase edhe 2 apo 3 karkaleca te vegjel te ziere ne cdo pjate.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.