Liker qershie

Likeri i qershise eshte ideal per tu pregatitur ne periudhen maj-qershor, dhe per tu konsumuar me pas gjate periudhes se dimrit, atehere kur qershite do te kene leshuar te gjithe aromen dhe ngjyren e tyre.
Perberesit

  • qershi, aq sa kavanozi te mbushet plot
  • sheqer, 3 luge per kavanoz
  • raki me perqindje alkooli jo me shume se 40-45%, sa te mbushet kavanozi
  • kanelle, 1 shkop per kavanoz, ose
  • lekure limoni, 1 shirit per kavanoz

Si fillim, sterilizojme kavanozet ku do te pregatisim likerin sipas menyres qe do ta gjeni ketu.

Zgjedhim qershite me te mira, pra me tul dhe pa njolla ne siperfaqe. I lajme per pak sekonda nen uje te rrjedhshem dhe i fshijme nje nga nje me nje pecete te paster. Presim bishtin me ndihmen e nje gershere duke lene vetem nje centimeter te tij (ne kete menyre qershite nuk do te rrudhosen). I vendosim me kujdes qershite ne kavanoz, hedhim sheqerin, kanellen ose lekuren e limonit dhe e mbushim kavanozin me raki duke lene nje centimeter hapesire nga buza e tij. E mbyllim mire dhe e perziejme here pas here derisa te shkrihet i gjithe sheqeri.

I vendosim kavanozat ne nje ambjenti te fresket dhe te erret dhe i leme ne kete menyre per rreth 6 muaj. Ne fund te periudhes, likeri do te kete marre ngjyre vishnje, ndersa qershite ngjyre roze te hapur.

2 mendime mbi “Liker qershie

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.