Njoki me patate

  • Racione: 4 persona
  • Vështirësi: e thjeshtë
  • Shtype

Njoki me patate

Njokit, jane nje nga recetat baze me antike ne bote dhe te kombinueshme me cdo lloj salce. Me te perhapurat jane ato me patate, te cilat i pelqejne shume edhe femijet.

Perberesit

  • 1kg patate me shume niseshte (patate me brume te bardhe)
  • 200gr miell 00
  • 1 veze
  • pak kripe

Lajme mire patatet, i ndajme ne dy pjese nese jane te medha dhe i ziejme ne uje te kripur per 20-30 minuta, apo derisa te zbuten plotesisht. Ashtu te nxehta, i heqim lekuren dhe i kalojme ne shtypesen e patateve (kete procedure mund ta kryeni edhe me dhembet e nje piruni) derisa te perftojme nje purè homogjene dhe pa kokerriza te cilen e leme te ftohet per 1-2 minuta.

Purèse i shtojme miellin, vezen, pak kripe, dhe e punojme masen me dore derisa te perftojme nje brume te bute. Gramatura e sakte e miellit varet nga thithja e brumit te patateve, pra mund te nevojitet me pak ose me shume se 200gr.

Formojme me brumin shirita te gjate sa gjatesia e nje gishti, i presim ne copa te vogla dhe i shtypim mbi dhembet e nje piruni nga te gjitha anet ne menyre qe ti japim formen e tyre karakteristike. I leme te pushojne per 15-20 minuta ne nje ambjent larg korrenteve te ajrit.

Pas kesaj, i ziejme ne uje te vluar me kripe, dhe ne momentin qe njokit dalin mbi siperfaqe, do te thote se jane gati.

I shoqerojme me cdo lloj salce qe preferojme dhe i sherbejme te ngrohta.

*Keshille: Per te pregatitur njoki me ngjyra te ndryshme, mjafton ti shtojme brumit disa perberes te thjesht si per shembull: te kuqe me salce domatesh, te gjelbra me pak spinaq te zjere te shtrydhur fort apo te zeza me bojen e zeze te sepieve.

*Ruajtja: Ne frigorifer te fresketa (te pagatuara), mund ti mbani per maksimumi 2 dite te sperkatura me pak miell.
Ne akull
mund ti ruani te ngrira per 1-2 muaj duke i vendosur fillimisht ne nje tave te distancuara nga njera tjetra, dhe ne momentin qe jane ngrire i vendosim te ndara ne racione neper qese kuzhine. Ne kete menyre evitojme qe njokit te ngjiten me njera tjetren.

3 mendime mbi “Njoki me patate

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.