Pilaf me pulë të marinuar

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Pilaf me pule te marinuar

Receta qe po ju paraqesim me poshte, eshte nje menyre shume e shijshme dhe e shendetshme e gatimit te pilafit me pulen, duke lene paksa menjane menyren tradicionale te gatimit te tyre ne furre.

Perberesit

 • 600gr gjoks pule
 • 250gr oriz kokerrgjate (i tipit basmati)
 • 6 qepe te njoma
 • 2 qepe te thata te vogla
 • 1 tufe majdanoz
 • 1 tufe borzilok
 • 1 luge salce soje
 • 3-4 luge vaj ulliri
 • 1 cope xhinxher te fresket
 • 1 pako te vogel shafran
 • kripe
 • piper

Presim gjoksin e pules ne copa dhe e marinojme brenda ne nje tas bashke me majdanozin dhe borzilokun e grire holle, xhinxherin e grire, salcen e sojes dhe 1 luge vaj ulliri duke e perziere here pas here per 30 minuta.

Ziejme orizin ne uje me kripe dhe ne momentet e fundit i shtojme shafranin pluhur (ose e gatuajme si pilafin tradicional).

Ne nje tigan, hedhim vajin e ullirit te mbetur, kaverdisim lehte qepet e njoma dhe te thata te grira holle derisa te zbuten. Shtojme pulen e marinuar bashke me lengun qe ka leshuar, ngreme zjarrin dhe e kaverdisim per 2-3 minuta duke e perziere shpesh me nje luge druri. E ulim zjarrin ne minimum, e rregullojme me pak kripe e piper dhe e gatuajme edhe per 10 minuta te tjera.

Shtojme orizin e ziere, i perziejme te gjitha shume mire dhe e leme disa minuta ne zjarr derisa perberesit te marrin shijen e njeri tjetrit. E heqim nga zjarri dhe e sherbejme te ngrohte.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.