Torta Kish Loren (Quiche Lorraine)

 • Racione: 6 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Torta kish loren

Torta Kish Loren, eshte nje recete tipike tradicionale Franceze e njohur ne te gjthe boten per thjeshtesine e pregatitjes se saj, dhe per shijen karakteristike. Nese nuk ju pelqen pançeta, mund ta zevendesoni me proshute te pjekur, apo edhe me perime ne kubik.

Perberesit

…per brumin e shkrifet

 • 250gr miell 00
 • 125gr gjalp te ftohte nga frigoriferi
 • 1 veze
 • pak kripe

…per mbushjen

 • 200gr pançete ne kubik
 • 200ml pana per kuzhine
 • 4 veze
 • 30gr gjalp
 • 1 luge plote miell
 • pak arre moskate
 • kripe
 • piper

Pregatisim si fillim brumin e shkrifet duke vendosur miellin, pak kripe dhe gjalpin e sapo nxjerre nga frigorifere (pra akoma te ftohte), ne nje mikser per “t’i grire” te gjithe perberesit bashke derisa te copetohen imtesishte.

Masen e mesiperme e vendosim ne tavolinen e punes, hapim nje grope ne mes ne te cilen hedhim vezen,  dhe i bashkojme te gjitha shpejt derisa te perftojme nje brum kompakt dhe mjaftueshmerisht elastik. Formojme me brumin nje top te madh, e mbulojme me leter transparente dhe e vendosim ne frigorifere per te pakten gjysme ore.

Pregatisim mbushjen duke kaverdisur ne gjalp pançeten e prere ne kubik derisa te marre ngjyre te arte.

Ne nje tas te madh, bashkojme vezet, panen per kuzhine dhe i japim shije kremit me pak kripe, piper dhe arre moskate.

Nxjerrim brumin nga frigoriferi, e hapim me kujdes ne tavolinen e punes te veshur me leter furre dhe e shtrojme ne nje tave me diameter 24-26cm. E çpojme ne te gjithe siperfaqen e saj me dhembet e nje piruni dhe kthejme anet nga brenda. Shtojme mbi te pançeten e kaverdisur, me pas kremin me pana kuzhine dhe e nivelojme mire.

E pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 30 minuta, e nxjerrim nga furra dhe e sherbejme te ngrohte apo ne temperature ambjenti te prere ne feta.

5 mendime mbi “Torta Kish Loren (Quiche Lorraine)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.