Makarona me rikota dhe domate qershizë

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Makarona me rikota dhe domate qershize

Receta qe po ju paraqesim me poshte, eshte nje pjate tipike verore me shije sa klasike, aq edhe te veçante.

Perberesit

 • 400gr makarona te shkurtra
 • 250gr rikota (gjize pa kripe)
 • 400gr salce domatesh
 • 4 luge plot djath kaçkavall dele
 • 250gr domate qershize
 • 2 thelpinje hudher
 • 1 tufe borzilok
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Ziejme makaronat e shkurtra ne uje me kripe per egzaktesisht kohen e treguar ne konfeksion, nderkohe qe pregatisim salcen.

Kaverdisim ne nje tigan me vaj ulliri thelpinjte e hudhrave te shtypura derisa vaji te aromatizohet me to dhe me pas i eleminojme. Shtojme salcen e domateve, rikoten dhe i perziejme mire derisa te kemi formuar nje mase homogjene te cilen e leme te trashet ne zjarr te ulet per rreth 10 minuta. Shtojme se fundi edhe djathin kaçkavall te grire dhe borzilokun dhe e vendosim menjane.

Ne nje tjeter tigan me te vogel, hedhim pak vaj ulliri dhe shtojme domatet qershize te ndara ne dy pjese duke i kaverdisur ne zjarr te larte per pak minuta derisa te avulloje uji i tepert. I rregullojme me kripe e piper dhe i leme edhe keto menjane.

Kullojme makaronat tashme te ziera, dhe i hedhim ne tiganin me salce e rikota duke i perziere shume mire. I sherbejme te ngrohta ne pjate duke i zbukuruar siper me domatet qershize.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.