Feta shalqiri me shurup lime dhe mjalti

Jeni mesuar ta servirni shalqirin gjithmone ne te njejten menyre; thjesht te prere ne feta? Eshte momenti per tju paraqitur nje recete te re, e cila do ta kthej kete frut kaq veror, ne nje pjate me te sofistikuar.
Perberesit

  • 12 feta shalqiri
  • lengun e 1 lime (limon jeshil)
  • 2 luge mjalt
  • disa gjethe mente per zbukurim

Lajme mire shalqirin dhe e ndajme ne dy pjese te barabarta horizontalisht duke e lene njeren gjysme menjane.

Gjysmen tjeter e presim serisht horizontalisht me trashesi rreth 3cm te cilen me pas e ndajme ne 4 pjese te barabarta (si ne figure). Te njejten gje bejme edhe me pjesen e mbetur te gjysmes se shalqirit. Fetat e perftuara i vendosim bukur ne nje pjate te ceket te cilen e leme ne frigorifer deri ne momentin e servirjes.

Pregatisim shurupin duke hedhur ne nje ene te vogel lengun e limes dhe mjaltin te cilen e vendosim ne zjarr te ulet duke e perziere shpesh derisa mjalti te kete shkrire plotesisht. E leme shurupin te ftohet plotesisht ne temperature ambjenti.

Ne momentin e servirjes, nxjerrim pjaten me shalqi nga frigoriferi, e sperkasim me shurupin me lime e mjalt dhe e zbukurojme me disa gjethe mente.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.