Receta qe po ju paraqesim me poshte per te gatuar midhjet, eshte nje nga me te thjeshtat qe egziston me kete lloj molusku. I pershtatet ne perfeksion stines se veres, per te hapur nje menu te kompletuar peshku apo edhe per ta shoqeruar thjesht me nje rizoto me fruta deti.

Perberesit

  • 1.5-2 kg midhje te pastruara nga leshteriket
  • 100ml vere te bardhe
  • 3 luge vaj ulliri
  • 2 thelpinj hudher
  • 1/2 tufe majdanoz
  • piper
  • 4 feta buke per ta shoqeruar + thelpinj hudhre per ti lyer

Kalojme midhjet e pastruara nen uje te ftohte te rrjedhshem dhe i leme menjane.

Ne nje tenxhere, hedhim vajin e ullirit, shtojme thelpinjte e hudhrave te qeruara dhe te shtypura dhe e leme vajin te aromatizohet per maksimumi 1 minute. Shtojme midhjet dhe i mbulojme me kapak duke e ngritur zjarri ne maksimum dhe duke e tundur tenxheren here pas here. Kur midhjet te jene hapur (eleminojme ato qe jane akoma te mbyllura), i shuajme me veren e bardhe, i japim shije me pak piper te zi te sapobluar dhe me majdanozin e grire holle.

Thekim fetat e bukes ne furre, i lyejme me thelpinje hudhre te fresket dhe shoqerojme midhjet me to.

1 Comments on “Midhje me vere te bardhe”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: