Oktapod të vegjël në salcë

Oktapode-ne-salce

Frutat e detit jane ideale per tu konsumuar ne stinen e nxehte te veres, shoqeruar me nje garniture te lehte dhe pak sallate te fresket. Provoni receten qe ne po ju sugjerojme me poshte edhe ne rastet kur keni miq per dreke… nuk do munden tu rezistojne shijes fantastike te oktapodeve te vegjel!

Perberesit

  • 1kg oktapod te vegjel
  • 1/2kg domate te gjata (te tipit San Marzano)
  • 100ml vaj ulliri
  • 2 thelpinje hudher
  • 1 tufe majdanoz
  • pak spec djegs
  • kripe

Pastrojme shume mire dhe lajme nen uje te rrjedhshem oktapodet duke i lene te plote.

Ne nje tigan, hedhim vajin e ullirit dhe kaverdisim per 1-2 minuta hudhrat e grira holle. Shtojme oktapodet dhe i kaverdisim edhe keto per disa minuta derisa te marrin nje faqe nga te gjitha anet. I heqim nga tigani dhe i vendosim ne nje tave drejtkendore qelqi me kapak njeri pas tjetrit se bashku me 3 luge nga vaji i gatimit.
Qerojme domatet, i presim ne copa te vogla dhe i shtojme ne taven ku ndodhen oktapodet.

Presim nje leter furre drejtkendore me madhesi pak me te madhe se tava dhe e vendosim siper taves duke e lidhur 2 here me spango kuzhine. Vendosim se fundi edhe kapakun dhe e fusim taven ne furre te parangrohur ne 150°C per 45-50 minuta. Me pas, heqim kapakun dhe letren e kuzhines, i rregullojme oktapodet me pak kripe, spec djegs dhe majdanozin e grire holle, i perziejme dhe i vendosim serisht ne furre derisa salca te trashet. I sherbejme te ngrohte shoqeruar me nje sallate te fresket.
</span

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.