Antipastë meksikane

Nje antipaste e shijshme e ngjashme me salcen guakamole, me tipiken e kuzhines tex-mex. Paraqitja e kesaj recete eshte me e bukur, me praktike (pasi serviret ne gota te vecanta per çdo person), dhe eshte ideale per te filluar si duhet nje darke meksikane.
Perberesit

  • 1 avokado e pjekur mire
  • 1 mango pak e pjekur
  • 2 limona jeshil
  • 200gr tul gaforre
  • 2cm xhinxher te fresket
  • 3 luge vaj ulliri
  • pak spec djegs pluhur
  • kripe
  • 100gr patatina nachos per shoqerim

Qerojme avokadon, e ndajme ne dy pjese duke eleminuar berthamen, e presim ne copa dhe e kalojme ne mikser me pak kripe, dy luge vaj ulliri, lengun e gjysme lime dhe pak spec te kuq djegs duke perftuar keshtu nje salce homogjene. E shperndajme salcen ne 4 gota te shkurtra qelqi te cilat i leme menjane.

Presim tulin e gaforres ne copa, e hedhim ne nje tas dhe e sperkasim me vajin e ullirit te mbetur, pak kripe, xhinxherin e qeruar e te grire, lengun e gjysmes se mbetur te limes dhe lekuren e gjysme lime. E perziejme mire dhe e vendosim kete perberje siper salces me avokado.

Qerojme mangon, dhe me ndihmen e nje qeruesi patatesh, perftojme shirita shume te holle te cilet i rregullojme me pak kripe dhe pak spec djeges dhe i vendosim edhe keto siper kremit me avokado.

I zbukurojme gotat me feta lime dhe e sherbejme te shoqeruar me patatina nachos.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.