Pulë e marinuar me fara suzami

Kjo pjate ka nje shije mjaft te veçante dhe delikate njekohesisht e cila te kujton kuzhinen orientale. Ne vend te sallates jeshile, mund ta shoqeroni edhe me orizi te ziere, kus kus, purè patatesh etj.
Perberesit

 • 600gr fileto pule
 • 4 portokall
 • 1 limon
 • 1 luge mjalte
 • 1 luge salce soje
 • 1 luge fara suzami
 • 2 thelpinje hudher
 • 2 finoke
 • 1 tufe sallate jeshile
 • 2 luge vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Bashkojme ne nje tas lengun e dy portokalleve dhe te limonit se bashku me mjaltin, salcen e sojes, thelpinjte e hudhrave te qeruar dhe te shtypur dhe farat e susamit. Shtojme filetot e pules, e mbulojme tasin me qese celofoni dhe e vendosim ne frigorifer per tu marinuar per rreth 1 ore.

Nderkohe pastrojme finoket, i presim ne feta shume te holla dhe i vendosim ne uje me akull per 5 minuta. Qerojme 2 portokallet e mbetur dhe i presim ne feta. Lajme dhe thajme sallaten jeshile dhe e copetojme me duar.

Kur pula te jete marinuar, e kullojme nga marinata (te cilen e ruajme per me vone) dhe e skuqim nga te dyja ane me pak vaj ulliri per rreth 5 minuta. E rregullojme me kripe, piper, shtojme lengun e marinates te filtruar dhe e leme te gjithen te trashet per disa çaste.

Vendosim ne fundin e cdo pjate sallaten jeshile, finoket dhe fetat e portokallit, dhe siper shtojme pulen e marinuar sperkatur me salcen e saj.

2 mendime mbi “Pulë e marinuar me fara suzami

 1. Pershendetje!
  Se pari faleminderit per web-sitin, shume i dobishem. Desha thjesht te sinjalizoja qe kjo receta nuk printohet ne PDF.

  Gjithe te mirat

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.