Zemër selinoje me krem djathi

zemer selinojeShijojeni kete recete ne nje dreke festive mes miqsh duke i shtuar tavolines suaj nje shije mjaft te veçante.
Perberesit

  • 8-10 dege selinoje
  • 200gr krem djathi
  • 60gr djath gorgonxola
  • 1 luge te vogel qumesht
  • lengun e 1 limoni
  • disa thelpinje arra
  • kripe
  • piper te bardhe

Pastrojme mire deget e selinose, heqim me majen e nje thike te mprehte fijet e trasha dhe i presim rreth 10 cm duke filluar nga fundi. I vendosim ne nje ene me uje te ftohte dhe leng limoni dhe i leme menjane.

Ne nje tas te vogel rrahim me pirun djatherat me qumeshtin, e rregullojme perberjen me pak kripe dhe piper te bardhe.

Nxjerrim deget e selinose nga uji me limon, i thajme mire me letra kuzhine dhe mbushim zgavrat e tyre me kremin e djathit qe pregatitem me siper duke i zbukuruar me copeza arrash.

I ruajme ne frigorifer deri ne momentin e servirjes.

Foto nga: nomsmcgee.blogspot.com

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.