Hamburger të mbushur me krem djathi dhe mustardë

Provoni ta gatuani kete recete si zevendesuese e qofteve tradicionale ose hamburgerave te gatshem. Mund ta mbushni me çfare te deshironi, mjafton vetem pak fantazi!
Perberesit

  • 500gr mish i grire viçi
  • 4 luge krem djathi (ose djath bebe)
  • 1 luge mustarde te forte dhe pikante (te tipit Dijon)
  • 1/2 gote vere te bardhe
  • 40gr margarine ose gjalp
  • pak miell
  • kripe
  • piper

Ne nje ene te vogel, bashkojme djathin kremoz me mustarden derisa te formojme nje perberje te njetrajtshme dhe e leme menjane.

Punojme mishin e grire te viçit me dore, shtojme pak kripe e piper dhe formojme me te 8 qofte te holla ne formen e disqeve, lyejme 4 per tyre me kremin me djath dhe mustarde dhe vendosim 4 te tjerat siper duke mbyllur lehtesisht me gishta anet e  qofteve ne menyre qe perberja te mos dale gjate gatimit.

Ne nje tigan te madh, shkrijme margarinen ose gjalpin dhe skuqim nga te dyja anet qoftet e mbushura te kaluara fillimisht ne pak miell derisa te kene marre ngjyre te arte. Ne fund, i shuajme me veren e bardhe duke i kthyer edhe nga ana tjeter.

I servirim te zbukuruara me pak mustarde dhe qepe te kuqe te prere holle.-:

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.