Tortë me lajthi dhe krem pana

Torte me lajthi dhe krem panaProvoni t’ja servirni miqeve tuaj kete torte si pjate te fundit pas nje menù-je me baze mishi.
Perberesit

  • 300gr lajthi te qeruara
  • 500ml pana per embelsira
  • 120gr sheqer
  • 4 veze
  • 1 luge sheqer pluhur
  • pak gjalp
  • pak miell
  • nje maje luge kripe

Ne nje tigan qe nuk ngjit, pjekim ne zjarr mesatar lajthite e qeruara  per rreth 2 minuta duke i perziere shpesh. I leme te ftohen plotesisht dhe kalojme 250gr prej tyre ne mikser duke i reduktuar ne miell lajthish. 50gr e mbetur i presim me thike ne copeza te vogla.

Ne nje ene, rrahim shume mire te verdhat e vezeve me sheqerin derisa te formohet nje perberje e fryre dhe me ngjyre te hapur. Shtojme miellin e lajthive dhe i perziejme me kujdes.

Ne nje tjeter ene, rrahim te bardhat e vezeve me pak kripe derisa te formohet nje perberje e qendrueshme qe nuk bie nga tasi. I bashkojme keto dy masa (te bardhat e vezeve me te verdhat dhe miellin e lajthive) me kujdes nga poshte lart me ndihmen e nje spatule, ne menyre qe te mos bjere vellimi.

E hedhim brumin e tortes ne nje tave te rrumbullaket me diameter rreth 20cm te cilen e kemi lyer paraprakisht me pak gjalp dhe miell, dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 40 minuta.
E nxjerrim torten nga furra, e leme te pushoje per rreth 15 minuta dhe e kthejme ne tavolinen e punes ku e leme te ftohet plotesisht.

Disa çaste perpara se ta servirim, e ndajme ne dy pjese te barabarta, e mbushim me krem pana te rrahur ne te cilin kemi perziere lajthite e mbetura, vendosim shtresen tjeter te tortes dhe siperfaqen e zbukurojme me pana dhe pak sheqer pluhur.

9 mendime mbi “Tortë me lajthi dhe krem pana

Lini një Përgjigje te Unë Gatuaj Anuloje përgjigjen

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.