Lakër e bardhë me salçiçe

Kete pjate mund ta sherbeni si garniture per mishin e kuq apo mund ta servini edhe si pjate te vetme nese shtoni sasine e perberesve. Falenderojme Elona Racaku per kete recete!
Perberesit

  • 1 koke laker e bardhe
  • 1/2kg salçiçe fshati te pagatuara
  • 1 qepe
  • gjysme gote vere e bardhe
  • 1/2 liter uje (ose leng perimesh)
  • vaj ulliri
  • kripe
  • piper i zi

Ne nje tigan te thelle skuqim qepen e grire holle ne vaj ulliri derisa te zbutet dhe te rezultoje transparente. Shtojme salçiçet te cilave i kemi hequr lekuren dhe i kaverdisim mire. E shuajme te gjithe masen me veren e bardhe dhe ngreme zjarrin ne menyre qe vera te avulloje. Shtojme lakren e prere ne copa te vogla dhe e leme ne kete menyre derisa lakra te jete vyshkur duke e perziere here pas here.

Ne kete moment shtojme gjysme liter uje (ose leng perimesh), e mbulojme me kapak dhe e leme te zieje derisa yndyra te dale ne siperfaqe. E rregullojme me kripe dhe piper te zi dhe e sherbejme te ngrohte.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.