Rosë me salcë portokalli

Rose-me-portokall

Rosa me salce portokalli eshte nje recete tipike e kuzhines franceze, teper e sofistikuar dhe qe kerkon kohe ne pregatitje. Per kete arsye, rekomandohet te gatuhet kryesisht ne raste festash apo okazionesh ne te cilat i kushtohet nje vemendje e veçante ushqimit.

Perberesit

  • 1 rose e pastruar rreth 2kg
  • 5 portokalle
  • 2 shkopa kanelle
  • 5-7 gjethe mente
    100gr sheqer kane (ngjyre kafe)
  • 125ml uthull cedri (mund te perdorni edhe uthull balsamike ne mungese te tij)
  • 80ml Grand Marnier
  • 30gr gjalp

Marrim si fillim dy nga portokallet, i ndajme ne dy pjese dhe me to ferkojme rosen nga te gjitha anet, me pas te katerta gjysmat i fusim ne zgavren e roses se bashku me kanellen dhe gjethet e mentes. Lidhim bashke kembet e roses me spango kuzhine dhe krahet. E çpojme rosen nga te gjitha anet me dhembet e nje piruni ne menyre qe te dali yndyra e tepert gjate gatimit, e vendosim ne nje tave te ceket me pjesen e gjoksit poshte dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 150 °C per 45 minuta duke e kthyer nga ana tjeter pas rreth 22 minutash.

Nderkohe qe rosa piqet, presim ne fije lekuren e 3 portokalleve te mbetur (duke patur kujdes te eleminojme pjesen e bardhe te lekures e cila eshte e hidhur) dhe shtrydhim lengun e tyre. Ne nje tenxhere te vogel vendosim sheqerin ne zjarr te ulet derisa te filloje te karamelizohet (mos e perzjeni asnjehere!). Kur karameli te kete marre ngjyre, shtojme uthullen dhe e ziejme per rreth 3 minuta. Shtojme lengun e portokallit dhe Grand Marnier dhe e ziejme edhe per 2 minuta te tjera.

Zhysim lekurat e portokallit per 1 minute 3 here ne nje ene me uje qe zjen, duke nderruar ujin pas cdo here. I shplajme nen uje te ftohte, i thajme me letra kuzhine dhe i leme menjane.

Pasi ka kaluar koha e pjekjes se roses, e nxjerrim nga furra dhe i kullojme lengun qe ka leshuar (qe eshte kryesisht yndyre). E lyejme me pak salce portokalli ne siperfaqe dhe e pjekim serisht per 45 minuta te tjera ne temperature 180°C, duke e nxjerre nga furra cdo 10 minuta dhe duke e lyer me leng portokalli nga te gjitha anet.

E nxjerrim rosen nga furra, e mbulojme taven me leter alumini dhe e kullojme lengun qe ajo ka leshuar ne nje tenxhere te vogel ne te cilen shtojme lekuren e portokallit dhe gjalpin, duke e perziere derisa gjalpi te kete shkrire. E sherbejme rosen te prere ne copa shoqeruar me salcen e portokallit ne siperfaqe.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.