Japrak me gjethe lakre Savoi

japrak-me-laker-savoiNje alternative e shkelqyer e japrakeve tradicional me gjethe rrushi, por kesaj rradhe duke perdorur gjethet e lakres Savoi.

Perberesit

 • 12 gjethe te medha lakre savoi
 • 1 presh i madh
 • 400gr mish viçi te grire
 • 150gr gjize
 • 1 qepe
 • 1 karrote
 • 300ml vere te kuqe
 • 5 luge vaj ulliri
 • 7-8 fije hudher gjarpri
 • kripe
 • piper

Ziejme si fillim gjethet e lakres savoi per rreth 3 minuta ne uje te valuar me kripe dhe i leme mbi nje pecete te paster per te kulluar.

Ne te njejten tenxhere, ziejme edhe 3-4 flete preshi dhe i leme edhe keto te kullojne.

Pregatisim mbushjen duke grire ne mikser qepen, karroten dhe i kaverdisim ne zjarr te avashem me 2 luge vaj ulliri derisa te zbuten. Shtojme mishin e grire dhe e kaverdisim derisa masa te rezultoje e thate. E shuajme te gjithe perberjen me 100ml vere, ngreme zjarrin ne maksimum dhe presim derisa vera te avulloje. E rregullojme masen me kripe dhe e hedhim ne nje tas ne te cilin shtojme gjizen dhe hudhren e gjarprit te grire holle.

Marrim nje gjethe lakre savoi, vendosim ne mes te saj nje luge mbushje dhe e rrotullojme rreth vetes (ne te njejten menyre qe veprojme me japraket tradicional) duke e lidhur me pas me fletet e preshit te prere ne shirita.

Presim shume holle preshin e mbetur dhe e kaverdisim me 3 luge vaj ulliri ne nje tigan te madh derisa te zbutet. Shtojme japraket me laker dhe i kaverdisim ne zjarr te larte per rreth 3 minuta. E shuajme te gjithe perberjen me veren e kuqe te mbetur dhe presim derisa kjo e fundit te avulloje. E rregullojme me kripe e piper dhe ulim zjarrin ne minimum duke i lene te gatuhen ne kete menyre per rreth 15 minuta me kapak te mbyllur.

E sherbejme kete pjate shoqeruar me purè patatesh.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.