Ullinj të mbështjellë në brumë sfoljat

Ullinj te mbeshtjelle ne brume sfoljatUllinjt e mbushur, jane nje aperitiv shume i thjeshte per tu pregatitur dhe teper i shijshem per tu shijuar perpara darkes. Mund ti mbushni me cfare te deshironi, shija gjithesesi mbetet sublime!

Perberesit

  • ullinj te medhenj jeshil pa berthame
  • per mbushje: djath, proshute, peshk ton, bajame etj
  • 1 pete sfoljat (mund ta pregatisni vet sipas recetes qe e gjeni ketu, ose ta blini te gatshme)

Thajme fillimisht shume mire ullinjte me leter kuzhine, presim ne copa te vogla perberesit me te cilet do ti mbushim dhe i fusim ne zgavren e ullinjve.

Presim ne forme trekendeshe ose shiriti peten sfoljat dhe rrotullojme ne te cdo ulli. Eleminojme brumin e tepert dhe kalojme cdo ulli ne pellemben e dores ne menyre qe ti japim brumit forme sa me te rregullt.

I pjekim ne nje tave te shtruar me leter furre ne furre te parangrohur ne 200°C derisa te marrin ngjyre te arte. I servirim te ngrohta ose ne temperature ambjenti.

Foto nga: http://www.bhg.com

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.