Puding me çokollatë dhe amareta

Puding me cokollate dhe amaretaPudingu me çokollate dhe amareta eshte nje embelsire me luge teper e thjeshte ne pregatitje, e cila mund te konsumohet mjaft mire si e ngrohte ashtu edhe e ftohte.
Perberesit

  • 500ml qumesht
  • 100gr çokollate te zeze
  • 80ml pije amaretto
  • 30gr biskota amareta
  • 50gr gjalp
  • 1 luge te vogel miell
  • 2 luge te vogla sheqer integral (ngjyre kafe)
  • 1 pako te vogel vanilje

Vendosim qumeshtin per tu ngrohur ne nje tenxhere ne zjarr te ulet.

Ne nje ene, bashkojme sheqerin, vaniljen dhe miellin dhe ja shtojme dalengadale qumeshtit te vaket duke e perziere per 2-3 minuta derisa kremi te filloje te trashet. Shtojme pijen amaretto dhe vazhdojme perzierjen derisa kremi te kete arritur trashesine e deshiruar. E heqim tenxheren nga zjarri dhe shtojme çokollaten e zeze te prere ne copeza te vogla dhe gjalpin.

E sherbejme pudingun ne kupa qelqi duke e sperkatur ne siperfaqe me amareta te copetuara.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.