Ananas me salcë portokalli dhe çokollate

Ananas me lajthi dhe salce portokalli e cokollateNje embelsire vertet e thjeshte, por me nje shije teper te veçante e cila pregatitet ne me pak se gjysme ore.
Perberesit

  • 12 feta te holla ananas (3 per person)
  • 100gr lajthi te pjekura
  • 100gr çokollate te zeze (70% kakao)
  • 4 portokall
  • 2 luge sheqer
  • 2 luge pije maraschino (ose Alchermes)

Pjekim ne nje tigan te vogel lajthit dhe me pas i ndajme ne copa te vogla me thike.

Eleminojme pjesen qendrore te fetave te ananasit, e cila ka perberje drurore, me nje thike te mprehte. Lyejme cdo fete ananasi me copezat e lajthive duke i vendosur tre e nga tre njera siper tjetres ne nje pjatance te cilen e fusim ne frigorifer.

Pregatisim salcen me protokall: shtrydhim lengun e portokalleve dhe e vendosim ne nje tenxhere te vogel bashke me sheqerin dhe likerin derisa te perftojme nje salce te trashe. E kullojme salcen dhe e hedhim siper fetave te ananasit.

Disa momente perpara se te servirim embelsiren, shkrijme edhe çokollaten ne banjomari dhe e hedhim siper ananasit. E sherbejme menjehere.

Një mendim mbi “Ananas me salcë portokalli dhe çokollate

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.