Falafel (Qofte me qiqra)

Falafel1Falafelet jane nje pjate tipike e kuzhines Arabe te cilat zevendesojne fare mire Qoftet tradicionale me mish te grire.  Shoqerohen shume mire me Salcen tahini (lloj salce me baze farat e susamit) ose nga Xaxiqi grek e perime te fresketa te prera ne shirita. Kujdes: Nuk duhet ne asnje menyre te perdorni qiqrat e gatshme te konservuara per te pregatitur kete pjate!

Perberesit

 • 200gr qiqra te thata
 • 1 thelpi hudher
 • 1 qepe e njome (vetem pjesen e bardhe)
 • 1 luge te vogel kumin
 • 1/2 tufe koriander
 • 1/2 tufe majdanoz
 • 1 luge te vogel sode buke
 • kripe
 • piper
 • vaj luledielli per skuqje

I vendosim qiqrat e thata ne uje me 1 luge te vogel sode buke per rreth 24 ore.

I shplajme dhe i kullojme mire, i vendosim ne mikser bashke me pjesen e bardhe te qepes se njome, hudhren, kripen dhe te gjitha erezat e tjera. I grijme shume mire derisa te kemi perftuar nje brum homogjen.

Me kete perberje, formojme qofte te vogla te cilat i vendosim nje nga nje ne pjate dhe i fusim ne frigorifer per rreth 1 ore.

Nxehim vajin e lulediellit ne nje tigan pak te thelle dhe zhysim nga 3 nga 4 falafel derisa te kene marre ngjyre te arte. I vendosim mbi letra kuzhine ne menyre qe te thithin vajin e tepert dhe i sherbejme te shoqeruara sipas deshires, psh me Salce tahini, me sallate jeshile apo me pite.

Foto nga: http://homecookinginmontana.blogsp

7 mendime mbi “Falafel (Qofte me qiqra)

 1. Pershendetje,
  duket shume interesante! Edhe une nuk e di se cfare eshte kumin, vendosa mous-in mbi fjalen por nuk me nxorri gje, te lutem mund te me thuash se cfare eshte?
  Dhe dicka tjeter: te kremi tahini, ka nje moment kur thua ose mund t’a blejme,ose mund ta gatuajme vete. Te lutem mund te me thuash se ku mund ta gjejme ne dyqan? Nese nuk gjendet ne Shqiperi, ku mund te gjejme farat e susamit at’here?
  Sh.falminderit

  Pëlqejeni

  1. @Migena, kumini eshte nje lloj ereze me shije paksa pikante dhe te forte. E gjen ne supermarket (ne Shqiperi) neper qese te vogla, ashtu si shiten erezat e tjera, psh piperi i zi, rigoni i thate, majdanozi etj.
   Kremi tahini eshte nje krem i perftuar nga farat e susamit, ne vendin tone e gjen ne supermarketet Carrefour, vetem ki kujdes te marresh ate natyralin, jo me mjalte. Po te bashkengjis nje foto per me shume: http://images.ttcdn.co/i/product/1000/0/60655-9fcb8551dffd46788d5b28ca11ee179e.jpeg
   Nese do ta pregatisesh vet tahinin, farat e susamit i gjen tek Neranxi.

   Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.