Krem me kos dhe luleshtrydhe

Krem me kos dhe luleshtrydheKremi me kos dhe luleshtrydhe, i servirur neper kupa te vogla dhe i zbukuruar me luleshtrydhe, eshte nje embelsire teper e shijshme me luge dhe qe pregatitet ne shume pak kohe. Mund ta ruani ne frigorifer, dhe ta konsumoni kur te deshironi.

Perberesit

  • 4 te verdha vezesh shume te fresketa
  • 250gr kos frutash me luleshtrydhe
  • 750gr pana per embelsira e rrahur (pa sheqer)
  • 1 e bardhe veze e rrahur shume mire me pak kripe
  • 600gr luleshtrydhe
  • 5 luge sheqer
  • 1 gote te vogel xhin (nese kete embelsire ja servirni femijeve, mund ta eleminoni)
  • 1 pako e vogel vanilje
  • 2 biskota savoiardi

Rrahim me ndihmen e nje mikseri elektrik te verdhat e vezeve me 3 luge sheqer derisa te formohet nje perberje e fryre dhe me ngjyre te hapur. Ketij kremi i shtojme kosin me luleshtrydhe, panen e rrahur per embelsira dhe te bardhen e rrahur te vezes, duke i perziere me delikatese nga poshte lart ne menyre qe shijet te bashkohen sa me mire me njera tjetren dhe volumi i kremit te mos bjere. Shtojme se fundi edhe biskotat savoiardi te ndara ne copa dhe vaniljen duke i perziere edhe per pak çaste. E ndajme kremin neper tasa te vegjel te cilet i vendosim ne frigorifer per te pakten 1 ore.

Pastrojme shume mire luleshtrydhet duke i lare nen uje te ftohte te rrjedhshem, i thajme me letra kuzhine, i heqim gjethet dhe i ndajme ne dy pjese ose i presim ne feta. I vendosim ne nje pjate te madhe, i sperkasim me 2 luge sheqer te mbetur, i lagim me xhin dhe i leme te marinohen per minimumi 10 minuta.

Ne momentin e servirjes, e zbukurojme kremin me fetat e luleshtrydhes dhe e sperkasim me lengun qe ato kane leshuar.

3 mendime mbi “Krem me kos dhe luleshtrydhe

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.