Fileto pule me salcë soje

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Fileto pule me salce soje

Fileto e pules me salce soje eshte nje pjate e dyte shume shijshme, e shpejte per tu gatuar dhe teper e thjeshte. Nese keni menduar nje darke me shije orientale, perfshini ne menune tuaj edhe kete recete dhe rezultati do te jete fantastik! Ka nje shije paksa te embel e cila eshte tipike e kuzhines kineze. Shkon mrekullisht me pilafin, me perime te ziera ose me sallate jeshile.

Perberesit

 • 4 fileto pule
 • 6 luge gjelle salce soje
 • 1 filxhan çaji uje
 • 1 luge gjelle sheqer kaf
 • 1 luge çaji xhinxher pluhur
 • 1 luge çaji hudher pluhur
 • fara speci te kuq djeges
 • fara susami
 • bishta qepesh te njoma, vetem pjesa e gjelber
 • pilaf per shoqerim
 • vaj ulliri

Fileto pule me salce soje1

Kaverdisim filetot e pules ne pak vaj ulliri derisa te marrin ngjyre nga te dyja anet. I vendosim ne nje pjate duke i lene menjane nderkohe qe pergatisim salcen:
ne te njejtin tigan perziejme ne zjarr te ulet salcen e sojes, ujin, sheqerin kaf, xhinxherin pluhur, hudhren pluhur dhe pak spec te kuq djeges derisa sheqeri te shkrije. Nuk ka nevoje te shtojme kripe pasi salca e sojes eshte vet e kripur.
Kur sheqerit te kete shkrire plotesisht, shtojme filetot e pules dhe i leme te marrin shije duke i kthyer nga ana tjeter.

E shoqerojme fileton e pules me salce soje me pilaf tradicional (si ne rastin tim) ose me sallate jeshile, purè patatesh, perime te ziera etj. E sperkasim ne siperfaqe me bishta qepesh te njoma, fara susami dhe fara speci djeges.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.