Karkaleca deti mbështjellë me kadaif

Karkaleca-me-kadaif1Ndryshe nga menyra tradicionale sesi ne e perdorim brumin e kadaifit, duke i shtuar arra dhe duke e sperkatur me sherbet, egzistojne edhe shume variante te tjera te kripura te cilat serviren ne restorantet me shik ne te gjithe boten. Receta qe po ju servirim me poshte eshte nje prej tyre:

Perberesit

  • 16 karkaleca te medhenj (4 per person)
  • 100gr kadaif
  • vaj ulliri
  • kripe
  • piper

Pastrojme karkalecat e detit duke lene te paprekur pjesen e bishtit. I sperkasim me pak kripe e piper dhe i leme menjane.

Ndajme kadaifin ne 16 pjese te barabarta, i shtrojme mbi tavoline dhe mbeshtjellim me to karkalecat duke lene bishtin jashte.

I vendosim ne nje tave te shtruar me leter furre njeri pas tjetrit, i sperkasim me pak vaj ulliri dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 10 minuta, apo derisa kadaifi te marre ngjyre te arte.

I sherbejme karkalecat me pak majoneze ose sallate jeshile.

Foto nga: http://www.offthespork.co

Një mendim mbi “Karkaleca deti mbështjellë me kadaif

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.