Kek me luleshtrydhe (La puffragola)

Kek me luleshtrydheCili nga ne nuk e mban mend filmin vizatimor i Puffi qe i shihnim ne vitet ’95 e me tej? Dhe kush prej nesh nuk eshte ulur qofte edhe nje here te vetme ta rishohe sebashku me femijet? Torta qe po ju paraqesim me poshte eshte pikerisht ajo qe gatuan Puffi kuzhinier, torta me luleshtrydhe, ose e quajtur ndryshe La puffragola. Receta eshte marre nga forumi i cookaround, por me disa modifikime te vogla.
<Perberesit per nje tave me diameter 26cm

  • 250gr miell
  • 120gr miell patatesh ose niseshte
  • 150gr sheqer
  • 160gr gjalp
  • 80ml qumesht
  • 3 veze
  • 400gr luleshtrydhe
  • 40gr bajame
  • 1 pako te vogel pluhur pjekes

Punojme shume mire gjalpin me sheqerin derisa ky i fundit te shkrije plotesisht dhe te jete formuar nje perberje kremoze. Shtojme vezet nje nga nje duke patur kujdes te mos shtojme vezen e dyte, nese e para nuk eshte thithur plotesisht nga perberja. Shtojme me pas qumeshtin, miellin e situr dhe pluhurin pjekes.

E hedhim brumin e perftuar ne nje tave me diameter 26cm te lyer fillimisht me pak gjalp e miell dhe ne siperfaqe vendosim luleshtrydhet e ndara pergjysem duke i zhytur lehtesisht ne brume. E sperkasim siperfaqen me copat e bajames dhe e pjekim kekun ne furre te parangrohur ne 190°C per rreth 40 minuta.

4 mendime mbi “Kek me luleshtrydhe (La puffragola)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.