Brusketa italiane

Brusketa italianeBrusketat jane nje nga antipastat me te perhapura ne Itali, te cilat perbehen nga nje fete buke e thekur, e lyer me hudher dhe e shoqeruar siper me domate, djathera te ndryshem, perime, proshuta etj. Edhe pse me origjine italiane, ato sherbehen ne te gjithe boten dhe duke ndryshuar perberesit apo llojin e bukes, marrin emra te ndryshem ne varesi te vendit ku pregatiten. Ndiqni receten e meposhtme per te servirur nje bruskete perfekte! Perberesit

  • 4 feta te medha buke fshati ose 1/2 buke bagete
  • 2-3 thelpinj hudher
  • vaj ulliri ekstra i virgjer
  • kripe
  • piper i zi i sapobluar

Parangrohim furren ne 220C.

Presim bageten ne feta me trashesi 1-2cm, ose ndajme fetat e bukes ne 2 pjese dhe i pjekim ne pjesen e siperme te furres derisa te marrin ngjyre te arte (vetem nga njera ane). I nxjerrim nga furra, i ferkojme me thelpinjte e hudhrave, i rregullojme me pak kripe, pak piper te zi te sapobluar dhe vaj ulliri. I sherbejme menjehere te ngrohta

Sipas deshires brusketat mund ti shoqerojme me:

1. Domate dhe borzilok te fresket – i lajme domatet, i ndajme pergjysme, eleminojme pjesen e forte te kocanit dhe shtrydhim me dore farat. I presim ne copa te vogla dhe i vendosim ne nje tas bashke me borzilokun e prere holle, kripe, piper dhe vaj ulliri.

2. Feta djathi mocarela, feta te holla domate dhe rigon

3. Proshute krudo

Foto nga: http://chichilicious.com

4 mendime mbi “Brusketa italiane

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.