Si të pregatisim kus kus

Si të pregatisim kus kusKus kus-i eshte nje lloj bullguri me origjine nga vendet Arabe, shume i thjeshte per tu pregatitur dhe teper ekonomik. Shoqeron ne menyre perfekte mishin me pak leng, por mund te sherbeje edhe si pjate e veçante duke shtuar sasine e perberesve.
Perberesit

  • 1 gote uje
  • 1 gote kus kus
  • 2 luge vaj ulliri
  • pak kripe

Vendosim ne zjarr te larte nje tigan te thelle qe nuk ngjit duke shtuar ujin, pak kripe dhe 1 luge vaj ulliri. Ne momentin qe uji po zjen, e heqim tiganin nga zjarri, hedhim kus kusin dhe i vendosim kapakun duke e lene ne kete menyre te pushoje per rreth 5 minuta. Kjo eshte koha e mjaftueshme qe kokrrat e bullgurit te thithin komplet ujin dhe te zbuten.

E vendosim serisht tiganin ne zjarr te ulet, shtojme nje luge tjeter vaj ulliri  dhe me ndihmen e dhembeve te nje piruni, ndajme kokerrat nga njera tjetra duke e perziere gjate gjithe kohes. E servirim si shoqerues te mishit ose me perime te stufuara.-:

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.