Popsa me shalqi

Popsa me shalqiPopsat me shalqi, jane freskuese prej akulli te perbera nga shalqiri i grire ne mikser te cilit i kemi shtuar pak vodka per shije ose leng portokalli per femijet. Receta pregatitet per 5 minuta, dhe eshte teper elementare.
Perberesit per 16 forma akulli per pops

  • 1/2 shalqi i ndare ne copa
  • 50gr sheqer
  • 180ml vodka me pjeper (nese kete recete ja servirni te rriturve) ose leng portokalli (nese ja servirni femijeve)
  • disa gjethe mente te fresket

Bashkojme ne mikser shalqirin e ndare ne copa me sheqerin dhe vodken duke i perziere mire derisa te formohet nje masa homogjene. Shtojme gjethet e mentes dhe i perziejme edhe per 2 sekonda te tjera. Perberjen e formuar e hedhim neper format e akullit dhe i fusim ne akull per te pakten 10 ore, ose akoma me mire gjithe naten.

Ne momentin qe do ti sherbejme, i vendosim format per 5-10 sekonda ne uje te nxehte dhe i konsumojme menjehere.

2 mendime mbi “Popsa me shalqi

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.