Si të pastrojmë oktapodin

rsz_2944-3-polpo-fresco.jpg

Oktapodi eshte nje nga molusqet me te shijshem dhe me te vleresuar ne kuzhinat e te gjithe vendeve qe jane prane detit. Ne sezonin e veres, mund te gjejme oktapod mjaft te fresket i cili duhet te kete nje ngjyre te ndezur dhe tul kompakt. Me poshte po ju shpjegojme ne detaj menyren e pastrimit, e me pas te gatimit te oktapodit.

PASTRIMI
E shplajme shume mire oktapodin nen uje te ftohte te rrjedhshem duke ferkuar mire me dore koken dhe tentakulat si jashte ashtu dhe brenda; kjo na ndihmon te eleminojme reren e cila mund te kete mbetur ne ventuzat e oktapodit. E vendosim mbi nje pecete te paster dhe e thajme shume mire. E transferojme ne tavolinen e punes ose mbi nje derrase dhe me majen e nje thike te mprehte eleminojme syte dhe pjesen e “sqepit”, pra nje si kocke te forte te rrumbullaket qe gjendet ne fundin e kokes.

E rrahim mishin e oktapodit shume mire me nje rrahese mishi per rreth 10 minuta (duke evituar koken) ne menyre qe te kepusim fibrat e muskujve te oktapodit te cilat e bejne mishin te forte dhe e kalojme serisht nen uje te ftohte te rrjedhshem. Ne kete moment, eleminojme edhe te brendshmet e kokes dhe lajme me kujdes pjesen e kokes.

Vendosim ne zjarr nje tenxhere te larte me uje te cilen e cojme ne vlim, zhysim ne te oktapodin dhe e ziejme. Koha e zierjes llogaritet 25-30 minuta per cdo 500gr oktapod. Nderkohe heqim me ndihmen e nje luge shkumen qe oktapodi formon ne siperfaqe. Ne momentin qe eshte ziere (bejme proven e pirunit), e transferojme ne tavolinen e punes dhe e leme te ftohet per disa minuta.
I eleminojme lekuren qe tashme duhet te dali shume lehtesisht dhe presim si fillim koken ne shirita e me pas tentakulat ne copeza, madhesia e te cilave do te varet nga recete qe do te pregatisim.
RUAJTA
Ne frigorifer  – mund te ruhet i fresket dhe i pastruar brenda nje tasi te mbyllur hermetikisht apo i mbeshtjelle me leter transparente per maksimumi 24 ore.

Ne akull – mund  te ruhet i fresket dhe i pastruar apo i gatuar per maksimumi 2 muaj. Perpara gatimit duhet lene brenda ne frigorifer per 1 nate te shkrije.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.