Sallatë me oktapod dhe patate

Sallate me oktapod dhe patateReceten e meposhtme, perveçse si sallate per te shoqeruar pjatat e peshkut, mund ta perdorni edhe si pjate te pare thjesht duke shtuar pak sasine. Shija e saj kombinohet ne menyre ideale me nje gote vere te bardhe, te thate e te fresket.
Perberesit

 • 1 oktapod te pastruar rreth 1kg (per menyren e pastrimit te oktapodit klikoni ketu)
 • 1kg patate

…per dressing (perzierjen)

 • vaj ulliri
 • 1 thelpi hudher
 • 1 tufe majdanoz
 • kripe
 • pak piper te zi te sapobluar

…per zierjen e oktapodit

 • 1 qepe
 • 1 dege selino
 • 1 karrote
 • pak uthull vere te bardhe
 • 1 gjethe dafine
 • disa kokrra piper i zi

Mbushim me uje te ftohte nje tenxhere te thelle dhe hedhim ne te qepen, degen e selinose dhe karroten te prera ne copa te medha, gjethen e dafines, piperin e zi, pak kripe dhe uthullen. Sapo te vloje uji, shysim oktapodin te cilin e kapim nga koka, ulim zjarrin ne minimum dhe e gatuajme per 50-60 minuta (gjithmone bejme proven e pirunit per te vertetuar nese oktapodi eshte zbutur). 15 minuta perpara perfundimit te zierjes, shtojme edhe patatet me gjithe lekure te cilat i kemi lare shume mire.

Heqim oktapodin nga tenxherja dhe e ndajme ne copa pak a shume te medha nderkohe qe eshte akoma i nxehte. Qerojme edhe patatet dhe i presim edhe keto ne kubik.

Ne nje ene te vogel formojme nje dressing (perizerje) me vaj ulliri, kripe, hudhren e grire shume holle, majdanozin e grire dhe pak piper te zi te cilen ja hedhim siper sallates me oktapod dhe patate. E sherbejme sipas deshires te ngrohte ose te ftohte.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.