Embëlsirë e freskët me kos dhe kajsi

Embelsire e fresket me kos dhe kajsiReceta e meposhtme i ka te gjitha karakteristikat e veres: e fresket, e pregatitur me fruta biologjike dhe shume e shpejt ne gatim. Eshte ideale per tu konsumuar ne mengjes pasi i permban te gjitha vlerat ushqyese qe keni nevoje. Provoni te zevendesoni kajsite me cdo lloj fruti qe ju pelqen!
Perberesit

  • 300gr kos i trashe grek
  • 12 kajsi te vogla te forta
  • 1 luge mjalt
  • fruta te thata: fistik/lajthi/bajame etj
  • gjethe mente per zbukurim

…per shurupin

  • 250ml uje
  • 50gr sheqer pluhur
  • 1 luge mjalt
  • pak kanelle

Lajme shume mire kajsite e vogla dhe i ndajme ne dy pjese duke i eleminuar berthamen.

Pregatisim shurupin duke vendosur ne nje tenxhere ujin, sheqerin pluhur, mjaltin dhe shume pak kanelle. Ne momentin qe shurupi ka filluar zierjen, hedhim ne te kajsite dhe i leme ne zjarr te ulet per maksimumi 5 minuta.

I heqim nga zjarri, marrim 8 kajsi (dmth 16 gjysma) dhe i kalojme ne mikser bashke me nje luge mjalt. E bashkojme pure’ne e kajsive me kosin grek dhe e shperndajme ne kater tasa te vegjel. Siper i zbukurojme me 2 gjysma kajsishe, fisitik ne copeza te vogla dhe ndonje gjethe mente. I vendosim ne frigorifer per minimumi 1 ore perpara konsumimit.

*Keshille: Kete embelsire mund ta pregatisini edhe me kajsi te thata te cilat i keni lene ne uje te ngrohte per rreth 15 minuta, apo ne dimer me komposto kajsishe.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.