Makarona me karkaleca dhe ullinj

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Makarona me karkaleca dhe ullinj

Makaronat me karkaleca dhe ullinj, jane nje pjate e pare tipike verore e cila pergatitet ne pak minuta.

Makarona me karkaleca dhe ullinj1

Perberesit

 • 350gr makarona te shkurtra
 • 300gr salce domatesh (ose domate te grira ne mikser)
 • 200gr karkaleca te vegjel te qeruar
 • 50gr ullinj te zinj ose jeshil, pa berthame
 • 50gr kaperi
 • 1 qepe te vogel, te grire holle
 • 1 thelpi hudher, te grire holle
 • borzilok i fresket
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar
 • vaj ulliri ekstra te virgjer

Ziejme makaronat ne uje me kripe per egzaktesisht kohen e treguar ne konfeksion nderkohe qe pergatisim salcen.

Kaverdisim ne vaj ulliri ekstra te virgjer qepen dhe hudhren derisa te zbuten. Shtojme karkalecat dhe i leme derisa te ndryshojne ngjyre. Shtojme salcen e domateve, e rregullojme me kripe, piper te zi te sapobluar dhe vazhdojme gatimin ne zjarr te ulet per rreth 10 minuta, apo derisa salca te lidhet. E heqim nga zjarri, shtojme ullinjt, kaperit dhe borzilokun e grire holle duke i perziere mire.

I kullojme makaronat e ziera dhe i hedhim ne tiganin ku kemi pergatitur salcen.

I sherbejme te ngrohta zbukuruar me ndonje gjethe borziloku.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.