Shportëza proshute krokante me krem djathi dhe dardha

SHporteza proshute krokanteKjo recete eshte nje antipaste shume e shijshme dhe e rafinuar e cila i pershtatet shume mire si nje feste, ashtu dhe nje darke midis miqsh.
Perberesit per 10 shporteza proshute

  • 20 feta proshute krudo (rreth 200gr) ose feta pançete
  • 10 luge djath kremoz (i tipit filadelfia, robiola, stracchino, gorgonxola, krem maskarpone etj)
  • 3 dardha (kesaj recete i shkojne me shume ato te tipit Abate ose Williams)
  • 30gr arra ne copeza te vogla
  • pak leng limoni
  • disa gjethe rukola per zbukurim
  • piper te zi te sapobluar

Veshim 10 forma per muffin me nga dy feta proshute krudo duke i kryqezuar midis tyre dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 200°C per rreth 15 minuta, apo derisa proshuta te rezultoje krokante.

Lajme mire dardhat, i qerojme, i presim ne shkopinj ose ne kubik te vegjel dhe i lagim me pak leng limoni qe te mos nxihen duke i lene menjane.

Nderkohe nxjerrim nga furra shportezat e proshutes dhe i leme te ftohen ne temperature ambjenti.

Mbushim çdo shportez me nga nje luge djath kremoz, disa shkopa dardha dhe disa arra ne copeza te vogla. E sperkasim te gjithen me pak piper te zi te sapobluar dhe i servirim te zbukuruara me pak rukola.

Foto nga: http://www.candycake.it/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.