Biskota pikante me djath

Biskota pikante me djathBiskotat pikante me djath jane nje antipaste shume e shijshme dhe e lehte ne pregatitje te cilat shoqerojne shume mire salcat apo sallame/proshuta te ndryshme.
Perberesit

  • 150gr miell 00
  • 120gr gjalp ne temperature ambjenti i nje cilesie shume te mire
  • 125gr djath pekorino (ose djath tjeter i stazhonuar) i grire
  • 1 maje luge spec djeges pluhur ose spec te kuq te embel
  • 1 luge te vogel kripe

Ne nje tas punojme me pirun gjalpin ne temperature ambjenti bashke me djathin e grire derisa te formohet nje perberje kremoze. Shtojme miellin dhe kripen duke e perziere mire brumin me dore. E ndajme masen ne dy pjese me te cilat formojme dy cilindra, i kalojme cilindrat fillimisht ne pak spec djeges ose te embel, i mbeshtjellim me leter transparente veç e veç dhe i fusim ne frigorifer per rreth 2 ore.

Pasi ka kaluar kjo kohe, i nxjerrim nga frigoriferi, eleminojme letren e furres dhe i presim ne disqe me trashesi rreth 1cm duke formuar keshtu shume biskota te vogla.

I vendosim biskotat njera pas tjetres ne nje tave te shtruar me leter furre dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 200°C per rreth 10 minuta, apo derisa te marrin ngjyre te arte ne siperfaqe.

Foto nga: http://tenina.com/

Një mendim mbi “Biskota pikante me djath

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.