Sallatë me patëllxhan të pjekur

Sallate me patellxhan te pjekurReceta qe po ju paraqesim me poshte eshte e shpejte per tu pregatitur dhe ideale per te shoqeruar buken e thekur apo mishin ne zgare. Nese doni qe tju zgjase per gjithe javen, dyfishoni dozat dhe ruheni ne nje tas te mbyllur hermetikisht ne frigorifer. Perberesit

  • 5 patellxhan te gjate dhe me tul
  • 2 thelpinj hudhera
  • 1 tufe te vogel majdanoz
  • 3 luge vaj ulliri
  • 2 luge uthull balsamike
  • kripe

Lajme patellxhanet, i thajme mire, i heqim bishtin dhe i ndajme pergjysme per se gjati. I vendosim ne nje tave te shtruar me leter furre me pjesen e lekures siper dhe çpojme disa here lekuren me dhembet e nje piruni; ne kete menyre do te dale me shume uje gjate pjekies. I pjekim ne furre te parangrohur ne 220°C per rreth 30 minuta. I nxjerrim nga furra dhe me ndihmen e nje luge te vogel i heqim zemrat duke i vendosur ne nje kulluese ne menyre qe te humbasin ujin e tepert. I presim zemrat e patellxhaneve ne copa, i hedhim ne nje tas dhe i rregullojme me kripe, vaj ulliri, uthull balsamike, majdanoz te grire holle dhe hudhrat e prera ne feta. I leme minimumi 1 ore ne frigorifer ne nje tas te mbyllur perpara se ti sherbejme. *Keshille: Per nje variant pak me ndryshe mund te shtoje edhe gjysme qepe te kuqe te prere ne feta te holla.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.