Fokaçe me qepë dhe djathë

Fokace me qepe dhe djathFokaça me qepe dhe djath, eshte nje menyre shume e shijshme per te zevendesuar buken gjate nje bufeje apo mbremje festive.

Perberesit

  • 800gr brume buke i pregatitur sipas recetes qe e gjeni ketu
  • 4 qepe te verdha mesatare ne feta te holla
  • 100gr djath qe shkrin (psh aziago, emental etj) te grire
  • 2 luge vaj ulliri
  • pak gjalp
  • kripe
  • piper
  • per shoqerim: feta proshute apo sallami

Parangrohim furren ne 200C.

Kaverdisim qepet me gjalp ne zjarr te ulet derisa te rezultojne transparente. I rregullojme me kripe e piper, shtojme 5-6 luge uje dhe i gatuajme me kapak te mbyllur per rreth 5 minuta te tjera derisa te zbuten duke i perziere here pas here. Ne fund qepet duhet te rezultojne te buta dhe me shume pak leng.

Hapim brumin e bukes ne nje tave te lyer me vaj ulliri dhe formojme me mollezat e gishtave shume gropa te vogla ne siperfaqe te brumit. E pjekim per rreth 15 minuta. E nxjerrim nga furra, shtojme mbi brumin djathin e grire, me pas qepet e gatuara te cilat i hapim ne menyre uniforme dhe e pjekim fokaçen akoma per 10 minuta te tjera, apo derisa siperfaqa te kete marre ngjyre te arte.

Pasi fokaça te jete pjekur, e presim ne copa dhe e sherbejme ne forme aperitivi shoqeruar me proshuta apo sallame te ndryshme.

Foto nga: http://www.youchef.tv

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.