Patate te mbushura

Patate te mbushuraPatatet e mbushura kane formen e barkave te vogla te mbushura sipas deshires me lloje te ndryshme djathi, proshute, perimesh etj. Ato perbejne nje garniture jo vetem te shijshme, por edhe te bukur ne pamje, e cila do ti lere pa fjale miqte tuaj!
Perberesit

  • 4 patate mesatare
  • 100gr djath qe shkrin: emental, çedar etj + per sperkatje
  • 100gr proshute te pjekur (ose çdo lloj proshute qe preferoni)
  • pak majdanoz
  • kripe
  • piper te zi te sapobluar

Lajme shume mire patatet, pasi ne kete recete do te gatuhen bashke me lekuren e tyre. I vendosim ne nje tave te shtruar me leter furre dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 200°C per rreth 1 ore, apo derisa lekura te rezultoje krokante. I leme te ftohen plotesisht ne temperature ambjenti (kete proçedure mund ta kryejme deri ne 2 dite para pregatitjes perfundimtare te recetes).

Pregatisim mbushjen e patateve duke i prere fillimisht patatet pergjysme horizontalisht. Me ndihmen e nje luge te vogel, heqim me kujdes zemren e tyre duke i dhene formen e barkes, pra lekura duhet te jete e paprekur.

E vendosim tulin e patateve ne nje tas, e shtypim me dhembet e nje piruni dhe shtojme djathin e proshuten ne kubik te vegjel, pak kripe, pak piper dhe majdanozin e grire holle.

Duke perdorur nje luge te vogel, i mbushim serisht patatet me perberjen e formuar, i sperkasim me pak djath te grire dhe i pjekim ne pjesen e siperme te furres ne 200°C te per max 15 minuta, apo derisa djathi te shkrije dhe patatet te kene marre ngjyre te arte ne siperfaqe.

I sherbejme te shoqeruara me salce kosi ose salce Aioli.

Variantet per mbushje mund te jene:

-rreth 200gr perime te pjekura

– djath+100gr miser te ziere+100gr copeza specash shumengjyreshe

5 mendime mbi “Patate te mbushura

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.