Makarona me mish të grirë (kimë)

Makarona me mish te grireNje recete e shijshme dhe mjaft e thjeshte e cila mund te pregatitet edhe nga ata qe nuk jane specialist ne kuzhine. Per ti dhene nje tjeter shije akoma me te veçante, pasi keni perziere makaronat me salcen, provoni ta hidhni perberjen ne nje tave porcelani, te shtoni pak Salce beshamele siper, pak djath te grire dhe ta fusni ne furre per maksimumi 15 minuta!
Perberesit

 • 350gr makarona te shkurtra ose te gjata
 • 300gr mish te grire (viçi ose te perziere)
 • 400gr salce domatesh
 • 1 qepe, e grire holle
 • 1 karrote, e prere holle
 • 1 thelpi hudher, e grire holle
 • 1 gote vere te bardhe ne temperature ambjenti
 • majdanoz te fresket, te grire holle
 • djath kaçkavall te grire
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar
 • vaj ulliri

Kaverdisim ne vaj ulliri qepen, hudhren dhe karroten derisa te zbuten. Shtojme mishin e grire, e copetojme me dhembet e nje piruni ne menyre qe te shkriftohet dhe e leme derisa te marre ngjyre. E shuajme te gjithe perberjen me veren e bardhe te cilen e leme te avulloje ne zjarr te forte.

Shtojme salcen e domateve, 1 gote uje, kripe, piper dhe e leme salcen te zieje ne zjarr mesatar me kapak te mbyllur per rreth 20 minuta, apo derisa mishi i grire te jete gatuar plotesisht.

Nderkohe ziejme makaronat ne uje me kripe per egzaktesisht kohen e treguar ne konfeksion.

Kur salca me mish te grire te jete gati, shtojme majdanozin e grire holle, 4 luge djath kaçkavall dhe e bashkojme me makaronat tashme te ziera ose ja hedhim makaronave siper.

E sherbejme pjaten te sperkatur me djath kaçkavall ne siperfaqe.

Kosto per 4 persona: 600 lek te reja

Foto nga: http://vittlesdivine.blogspot.com/

2 mendime mbi “Makarona me mish të grirë (kimë)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.