Smorgastarta

SmargSmorgastarta eshte nje torte sanduiç ose nje torte e kripur shume e njohur ne kuzhinen Skandinave, sidomos ne ate Suedeze dhe Finlandeze. Receta konsiston ne nje sanduiç te madh me shume shtresa (zakonisht 4 ose 5) dhe mbushje te ndryshme midis tyre. Mbushja varion sipas deshires, por zakonisht baza jane vezet e ziera dhe majoneza te cilat kombinohen me pas me proshute, karkaleca, domate ne feta, kokrra rrushi, limon ne feta, salmon te tymosur etj.

Per nje rezultat sa me te mire, pregatiteni smorgastarta nje nate perpara dhe vendoseni ne frigorifer: diten qe do ta servirni vetem dekorojeni ne siperfaqe dhe sherbeheni te ftohte te prere ne feta.

Me poshte po ju tregojme menyren e pregatitjes se kesaj torte te kripur, perberesit i zgjidhni ju sipas deshires!

Perberesit

baza: 1 buke e bardhe e pa prere, prere ne feta horizontalisht ose buke per tramezzini

per lyerjen midis fetave te bukes: djath filadelfia me ereza ose origjinal ose majoneze e perziere me veze te ziera te prera ne copeza ose mus me filadelfia dhe proshute te pjekur ose salce kosi

per mbushje: feta proshute te pjekur ose perime te pjekura ne feta te holla (patellxhan, kunguj etj) ose karkaleca te ziere per max 5 minuta ose feta vezesh te ziera

per zbukurim: feta limoni, feta vezesh te ziera, proshute e pjekur e prere shume holle, karkaleca, salmon i tymosur, havjar etj

Lyejme çdo fete buke per tramezzini me perberesin qe kemi zgjedhur, vendosim midis fetave mbushjen dhe e fusim ne frigorifer sanduiçin duke e lene keshtu gjithe naten.

Diten qe do ta servirim, e lyejme Smorgastarta me kremin qe kemi zgjedhur dhe e zbukurojme sipas deshires. E servirim te ftohte te prere ne feta.

2 mendime mbi “Smorgastarta

    1. Nese shkruan “pane tramezzini” ne google do te shohesh se si eshte. Eshte me lehte sesa ta shpjegosh 🙂 gjithsesi eshte nje lloj buke e bardhe, drejtkendore, e bute qe pritet ne trekendesha per te bere pikerisht tramezzini-t. Shitet ne supermarket me pako.

      Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.