Limonatë me luleshtrydhe

Limonate me luleshtrydheeLimonata me luleshtrydhe eshte nje menyre shume e mire dhe e shendetshme per te shuar etjen ne ditet e nxehta te veres! Per nje variant pak ndryshe, mund te zevendesojme sheqerin me mjalte apo edhe limonat me limona jeshile (lime).

Perberesit per 1.25l limonate me luleshtrydhe

  • 500ml uje natyral
  • 500ml uje te gazuar
  • 250ml leng limoni (afersisht lengun e 3 limonave)
  • 200gr sheqer te bardhe
  • lekuren e grire te 1 limoni
  • 12 luleshtrydhe te medha
  • kuba akulli
  • gjethe mente per zbukurim
  • luleshtrydhe ne feta per zbukurim

Vendosim ne nje tenxhere ne zjarr mesatar ujin natyral me sheqerin duke e perziere here pas here derisa sheqeri te jete shkrire plotesisht. Shtojme lekuren e limonit, lengun e tij, i perziejme shume mire dhe i heqim nga zjarri duke i lene te ftohen plotesisht ne temperature ambjenti.

Reduktojme ne purè me ndihmen e nje mikseri elektrik luleshtrydhet e lara te cilat ja shtojme shurupit me uje, leng limoni dhe sheqer. E kalojme limonaten nepermjet nje kullese dhe e hedhim ne nje broke uji. Shtojme edhe ujin e gazuar dhe 2-3 luleshtrydhe ne feta duke i perziere te gjitha shume mire.

E sherbejme ne nje gote te mbushur me akull dhe te zbukuruar me ndonje gjethe mente.

2 mendime mbi “Limonatë me luleshtrydhe

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.