Turli me perime

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Turli me perimeTurlia me perime, eshte nje version Ballkanik i Ratatouille, nje gatim tradicional i kuzhines Franceze. Me poshte po ju paraqesim versionin vegjetarian, por mund te shtojme copa mish vici apo qengji, te gatuara fillimisht ne tenxhere me presion per rreth 15 minuta.

Perberesit

 • 1kg perime te perziera: patate, patellxhan, kunguj, bamje, speca etj
 • 1 qepe mesatare e grire holle
 • 1 karrote ne copa te vogla
 • 2 domate mesatare ne copa te vogla
 • majdanoz i fresket i grire
 • koper e fresket e grire
 • kripe
 • piper i zi i sapobluar
 • vaj ulliri 
 • buke e thekur per shoqerim

I presim te gjitha perimet ne copa me madhesi sipas deshires dhe i leme menjane.

Ne nje tenxhere, ngrohim vajin e ullirit ne temperature mesatare dhe kaverdisim qepen, karroten dhe domatet. Shtojme perimet, uje te nxehte, kripe, piper te zi te sapobluar dhe e ziejme te gjithe masen ne zjarr te ulet per 30-35 minuta apo derisa perimet te rezultojne te buta.  I japim shije me majdanoz dhe koper.

E sherbejme te ngrohte me buke te thekur.

Foto nga: http://www.bilgilendik.com/

6 mendime mbi “Turli me perime

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.