Tarator

  • Racione: 4 persona
  • Vështirësi: e thjeshtë
  • Shtype
Tarator

Taratori eshte nje pjate tipike e kuzhines Ballkanase, shume popullore edhe ne vendin tone ne stinen e veres. Mund te serviret si supe e ftohte ose si sallate.

Perberesit

  • 1kg kos me yndyre
  • 1 kastravec i madhe ne kubik te vegjel
  • 5 thelpinje hudhra te grira ne rende
  • koper e fresket e grire holle
  • kripe
  • vaj ulliri

Ne nje tas te madh, rrahim kosin me pak kripe me ndihmen e nje teli kuzhine derisa te rezultoje homogjen. E bashkojme me kastravecin, shtojme hudhrat, vaj ulliri dhe e perziejme derisa salca te rezultoje e njetrajtshme. E vendosim ne frigorifer per 1 ore ne menyre qe shijet te bashkohen me njera tjetren. E servirim te ftohte sperkatur me pak vaj ulliri dhe majdanoz te grire ne siperfaqe.

Foto nga: http://potsoup.wordpress.com

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.