Papare me djath të bardhë

 • Racione: 2 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Paparja eshte nje recete Shqiptare shume e vjeter, e cila sherbehet vecanerisht per mengjes me djath te bardhe te therrmuar ne siperfaqe.

Prejardhja e emrit: Papare= pa pare, pra eshte nje recete shume e lire sepse pregatitet vetem me buke te thare, uje dhe gjalp (ose vaj)

Perberesit

 • 4 feta buke te zeze te thare ne copa te vogla
 • 4 luge gjalp (ose gjalp te shkrire) ose vaj ulliri
 • leng mishi te nxehte ose uje te nxehte
 • kripe
 • rigon, nenexhik ose hudher gjarpri per shije

Shkrijme gjalpin ne zjarr mesatar, shtojme buken ne copa dhe e skuqim per rreth 10 minuta duke e perziere shpesh. Shtojme uje ose leng mishi dhe vazhdojme gatimin derisa buka ta kete thithur te gjithe lengun.

E heqim tenxheren nga zjarri dhe e vendosim paparen neper pjata, shtojme gjalp te shkrire ne siperfaqe dhe djath te bardhe te therrmuar. I japim shije me rigon, nenexhik apo hudher gjarpri.

5 mendime mbi “Papare me djath të bardhë

 1. Ne fakt, gjithcka ne kete recete te ben te mendosh se eshte shqipetare, edhe emri vete, por per cudi e kam gjetur ne Serbi dhe Bosnje me te njejtin emer, si gatim tradicional edhe atje.

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.