Fiq me mjaltë pikant dhe djath dhie

  • Racione: 4 persona
  • Vështirësi: e thjeshtë
  • Shtype
Fiq me djath dhie dhe mjalt pikant

Nje antipaste vjeshtore teper e vecante, ku shija e embel e fiqeve dhe mjaltit bashkohet me shijen e kripur dhe te fresket te djathit te dhise.

Perberesit

  • 12 fiq te fresket
  • 6 luge te vogla mjalt shumelulesh
  • 1/2 luge e vogel piper i zi i sapobluar
  • 100gr djath dhie i bute

Bashkojme fillimisht mjaltin me piperin e zi ne nje tas te vogel.

Lajme nen uje te rrjedhshem fiqte dhe i thajme me letra kuzhine.

Per te formuar antipasten veprojme ne kete menyre: marrim nje fik dhe e presim ne kater pjese aty ku ndodhet bishti, por pa e cuar deri ne fund. Dmth fiku duhet te hapet si lule duke lene rreth 1cm nga baza. E hapim me kujdes dhe ne qender te tij vendosim nje luge te vogel djath dhie. Veprojme ne te njejten menyre edhe me fiqte e tjere. I vendosim bukur ne nje pjatance dhe i sperkasim me mjaltin pikant. I sherbejme menjehere.

Foto nga: http://gabbysgfree.co

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.