Recetat e vjeshtës, ide të ngrohta për ditë të ftohta

Menu-vjeshte

Keto jane mbase diten e fundit te nxehta te veres, dhe bashke me vjeshten rikthehet edhe deshira per te ndenjur me shume ne ambjentin e ngrohte te shtepise. Me apo pa dashje, vjeshta “te mbyll ne shtepi” me shirat e saj, ne kuptimin me pozitiv te fjales. Te detyron ne nje menyre apo ne nje tjeter te konsumosh serisht nje vakt te pregatitur duke ndezur soben apo furren, dhe mos te improvizosh receta me ato cfare ke ne frigorifer (mundesisht ndonje sallate). Eshte gjithashtu edhe stina ideale per te ftuar ne shtepi miq, te cilet mund te shijojne recetat tuaja me nje gote vere te kuqe perpara.

Per kete arsye, po ju bejme nje permbledhje te recetave te vjeshtes ku perberesit kryesor jane pikerisht frutat e perimet e stines: kerpudhat, kungulli portokall, fiqte, rrushi… Gerrmuam ne arkivin tone te recetave dhe zgjodhem keto me poshte per ju:

Darken mund ta hapni me nje ANTIPASTE TE FTOHTE Fiq me mjalte pikant e djath dhie e cila kombinon ne menyre fantastike shijen e embel te fikut dhe mjaltit pikant me ate delikate e lehtesisht te tharte te djathit te dhise. Si ANTIPASTE TE NGROHTE ne ju sugjerojme Cordon bleu me kungulleshka te cilat jane nje variant shume i shijshem i atyre me fileto pule. Gjithashtu mund te pregatisni nje antipaste e cila kerkon pak me shume impenjim, sic jane Folete e patateve me kerpudha Porcini te cilat pa asnje dyshim do ti lene miqte tuaj me goje hapur. Kerkoni nje shije akoma me te forte? Djath Camember i mbushur (mund ta gjeni ne ipermarketet Carrefour) te cilin e kemi vendosur per pak minuta ne furre dhe e sherbejme me feta buke bagete.

Perse mos te sherbejme nje Supe krem me kungull dhe karrota si PJATE TE PARE? Pervecse e shijshme dhe e lehte, ngjyra portokalli ka dhe nje efekt shume pozitiv mbi humorin! Ose nje Byrek me kungull te prere ne katrore te vegjel me nga nje kunje dhembesh siper? Apo nese miqte tuaj kane naze ne te ngrene, Tortelinit me pana dhe kerpudha nuk do ti refuzoj askush, kete ja u sigurojme!

Si PJATE TE DYTE provoni te pregatisni keto Qofte te mbushura me kerpudha te cilat mund ti shoqeroni me pure’ patatesh (mund ta pregatisni edhe te gatshme nese nuk keni kohe). Edhe Eskallopet e vicit me kerpudha pregatiten ne pak kohe dhe kane nje shije sublime!

E fundit, por jo me pak e rendesishme: EMBELSIRA! Kur vjen momenti i embelsires, e para qe me vjen ne mendje ne nje nate te fresket vjeshte eshte: feta banane te skuqura ne gjalp, te shuara me pak konjak e te sperkatura me krem lajthishe (te tipit Nutella)… E di, eshte nje bombe kalorike, por nje here ne kaq kohe le ti lejojme keto bomba te shperthejne ne shqisen e te shijuarit! Edhe Keku me kanelle dhe portokall ka nje shije fantastike, i shoqeruar me pak cokollate te shkrire siper ose thjesht krem pana, per shpejtesi!

Dhe ne fund… Bon apetit! (sic do thoshte Julia Child)

Foto nga: http://toriavey.com/tori

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.