Peshk salmon krokant në furrë me erëza

 • Racione: 4 person
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Salmon krokant ne furre me ereza

Salmoni ne furre eshte nje pjate e dyte peshku shume e thjeshte ne pregatitje dhe teper e lehte, e pjekur me minimumin e vajit. Shoqerojeni me patate te vogla te pjekura apo me nje sallate te fresket te stines.

Perberesit

 • 4 fileto salmoni (rreth 200gr secila)
 • 1 tufe majdanoz te fresket
 • 1 tufe koper te fresket
 • 1 dege rozmarine te fresket
 • pak trumez te fresket (ose te thare)
 • lekuren e grire te 1 limoni
 • galete
 • kripe
 • piper te bardhe
 • 4 luge vaj ulliri

I lajme filetot e salmonit nen uje te ftohte te rrjedhshem, i thajme me letra kuzhine dhe i vendosim ne nje pjate. Lyejme secilen fileto nga te dyja anet me nga nje luge vaj ulliri.

Ne nje pjate tjeter perziejme galeten me kripen, piperin, lekuren e limonit dhe te gjitha erezat e grira holle (majdanoz, koper, rozmarine, trumez). Kalojme ne te fetat e salmonit dhe i vendosim ne nje tave te shtruar me leter furre. I pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 20 minuta duke i kthyer nje here nga ana tjeter. E sherbejme menjehere zbukuruar me feta te holla limoni.

Foto nga: http://chefbritta.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.