Dreka në punë: të hamë shëndetshëm duke kursyer

Dreka ne pune

Shumica prej nesh qe punojne 8 ore ne dite, 5 dite ne jave, i kushtojne pak rendesi drekes se perditshme duke zgjedhur midis sanduiçit, pices apo byrekut. Eshte e vertete qe te gjitha keto jane shume te shijshme, por nese i konsumon cdo dite, pervec problemeve te shendetit per shkak te yndyrnave apo kriperave te shtuara, nuk shijojne me ne te njejten menyre!
Te marresh dreken me vete ne vendin e punes eshte zgjidhja ideale! Qofte kjo edhe nje sallate e thjeshte e perbere nga sallata jeshile, domate, veze te ziera dhe pak djath te bardhe. Apo darkes se nje dite me pare ti shtoni ndonje perberes e “te krijoni” dicka komplet te re! E rendesishme eshte te dime freskine e produkteve qe konsumojme, higjenen e tyre dhe cilesine. Nese nuk keni kohe te gatuani qofte edhe nje sallate,(gje per te cilen dyshoj!), mensa eshte zgjidhja e dyte me e mire.

Mjafton vetem pak organizim per te shijuar cdo dite nje dreke te shendetshme ne vendin e punes. Me poshte po ju paraqesim disa receta te thjeshta dhe te shijshme per ti marre me vete.

Mundohuni te evitoni ngrenien ne tavolinen e punes! Pervec rremujes qe do te shkaktoni dhe therrimeve gjithandej, trupi ka nevoje te levize dhe ju keni nevoje te socializohen me te tjere; prandaj te konsumuarit te ushqimit jashte ne natyre ose ne dhomen e ngrenies (te cilen shume kompani private e kane) eshte zgjidhja me e mire!

Idealje do te ishte te kishit ne dispozicion: minimalisht nje frigorifer per te vendosur ushqimin sapo arrini ne pune, mikrovale per ta ngrohur ne nje moment te dyte dhe nje lavaman per te lare duart.

Nese jeni me fat te keni githe keto me siper, ju nevojitet vetem nje pirun ose nje luge! Ja disa nga mini recetat per tu pregatitur nje nate perpara:

1. Sanduiç

Sanduiç vegjetarian: panine integrale apo feta buke integrale, humus me qiqra per te lyer buken, djath te bardhe dhe kastraveca
Sanduiç me peshk ton: panine integrale apo feta buke integrale, pak filadelfia ose majoneze per te lyer buken, peshk ton nen vaj ose natyral, 2 feta shume te holla limon, feta te holla domate, kripe, piper dhe pak rigon

2. Torta te kripura, mund te gatuani nje nga tortat me poshte nje here ne jave duke e vendosur pjesen qe ju mbetet ne akull per ta konsumuar me vone. Zakonisht konsumohen ne temperature ambjenti dhe skane nevoje as per tu ngrohur.

Torta Kish Loren (Quiche Lorraine)
Torte e kripur me brokoli dhe salçiçe
Torte e kripura me kungulleshka
Torte e kripura me kungulleshka dhe proshute
Mafin me djath dhe ereza
Panceroti me mocarela dhe domate

Zgjdhni gjithmone receta te pregatitura me perime e fruta te stines! Jane me te lira dhe shume me te shijshme.

3. Sallatat, te cilat nese i zgjidhni me kujdes dhe beni nje kombinim midis karbohidrateve dhe proteinave, jane nje vakt shume i ekuilibruar. Per sallatat qe kane nevoje per vaj ulliri, uthull dhe kripe, kini kujdes ti shtoni vetem ne momentin e konsumimit! Per kete egzistojne disa tasa shume te vegjel ku mund te beni nje perzierje te ketyre te trejave me siper.

Sallate e ftohte me oriz
Sallate makaronash me speca
Sallate makaronash mesdhetare
Sallate spanjolle
Sallata Çezar
Sallate me avokado dhe peshk ton
Sallate me peshk ton dhe veze te ziera
Sallate me pule

Çfare NUK duhet marre me vete?

Peshku, eshte shume delikat dhe ne stinen e veres rrezikoni te helmoheni!
Lakra, aroma e saj mund te shqetesoj koleget perreth jush!

Si ta marrim me vete ushqimin?

Termus, per ti mbajtur te ngrohte apo te fresket.

Canta termike, te nevojshme sidomos per vere per te transportuar ushqimin e sigurt.

Tasa hermetik plastik, i gjeni nga te gjitha llojet, ngjyrat e format. Me te miret jane ato te cilet kane nje valvul te vogel tek kapaku per te dal avulli ne momentin qe futet ne mirkovale per tu ngrohur.

Foto nga: http://www.andiethefitgeek.com/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.