Vezë në furrë me salcë pikante sipas variantit Spanjoll

 • Racione: 4
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Veze te pjekura ne furre

Nje recete e shkelqyer Spanjolle, e cila kombinon vezet me nje salce pikante teper te shijshme! Mund ta sherbeni per dreke apo darke, apo edhe ne mengjes siç bejne spanjollet!

Perberesit

 • 4 veze ne temperature ambjenti
 • 150gr chorizo (lloj salçiçe pikante spanjolle, por mund te perdorni çfaredo lloj sallami tjeter pikant)
 • 1 qepe e kuqe
 • 1 kuti domate te konservuara
 • 2 luge uthull vere te kuqe
 • 2 thelpinje hudhra
 • 1 gjethe dafine
 • 1 luge te vogel rigon
 • pak spec te kuq djeges
 • kripe
 • vaj ulliri

E presim sallamin pikant ne kubik ose gjysmehena dhe e kaverdisim ne nje tigan te madh me rreth 5 luge vaj ulliri. Shtojme qepen e grire shume holle dhe hudhrat e shtypura derisa qepa te rezultoje transparente. Shtojme uthullen e veres se kuqe, domatet e konservuara, rigonin, gjethen e dafines dhe vazhdojme gatimin derisa salca te trashet. Ne fund e rregullojme me pak kripe dhe specin e kuq djeges.

E hedhim perberjen ne nje tave porcelani ose qelqi (ose ne 4 tava te vogla individuale), me pjesen konkave te luges hapim 4 gropa te vogla siper salces dhe hedhim ne secilen prej tyre nga nje veze. E sperkasim edhe me pak vaj ulliri dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 170C per rreth 10 minuta. 

E sherbejme me buke te thekur.

Foto nga: http://prettymayhem.com/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.